KURULUM


Program Kurulumu

Kurulum aşamasında hem server hem de client programlar aynı şekilde kurulur.
Server – Client seçimi program ilk çalıştığında yapılır.
1- Kuruluma başlama ekranı.
2- Lisans sözleşmesi ekranı.
3- Kurulum dizini seçim ekranı.
4- Kurulum yapılıyor…
5- Bilgisayarı yeniden başlatma ekranı : Filtre programı kurulumu tamamlandığında Pan WebFilter programının aktif olması için bilgisayarınızı muhakkak yeniden başlatmalısınız.

k1k2k3k4k5Program Kayıt İşlemi


Server-Client Seçimi

k6
Kurulum tipi: Programı kurduğunuz bilgisayar ana bilgisayarınız ise server, müşteri bilgisayarı ise client seçmelisiniz.
Program arayüz şifreleri: Arayüze ulaşmak istediğinizde kullanılacak şifreleri buradan ayarlayabilirsiniz. İsterseniz daha sonra ayarlar menüsünden de değişiklik yapabilirsiniz.

k11
Ana bilgisayar üzerinde filtre server modülü kuruluysa ve ana bilgisayar ağa bağlıysa yukarıdaki gibi bir uyarı ekranı gelecek ve müşteri bilgisayarlarında kurulum tipi program tarafından client seçilmiş olarak kurulacaktır.
**Aynı ağda birden fazla bilgisayara server modül kurulamaz.Yeni Lisans Kaydı

k7
Program ilk çalıştığında lisanslama için karşınıza gelen “Lisans Kayıt Ekranı” nda eğer daha önce kaydınız yoksa ve programı ilk kez kullanıyorsanız “Yeni Lisans Talebi” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi kayıt ekranı gelecektir.
k8
Bilgileri doldurup “Gönder” butonuna basınız.
Lütfen internet kafenize ait doğru bilgileri giriniz. Girmiş olduğunuz bilgiler onaylanmış filtreleme programları şartnamesi gereği TİB’ e (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) bildirilmektedir. Ayrıca lisans belgenizde de kullanılacaktır.
*Kafenize ait doğru bilgiler girmeniz bu yüzden önemlidir.
*Kırmızı yazılı bilgiler girilmek zorundadır.
Gönder butonuna bastığınızda belirtmiş olduğunuz e-postanıza aktivasyon maili gelecektir. (spam bölümünü de kontrol etmeyi unutmayınız) Gelen maildeki aktivasyon linkine tıkladığınızda ikinci bir e-posta gelecek ve yeni e-postanızda kullanıcı adı ve şifreniz yer alacaktır.
k7
-Gelen bilgileri ilgili kutulara yazıp “tamam” butonuna bastığınızda lisanslama işleminiz tamamlanmış olacak ve programınız çalışmaya başlayacaktır.Mevcut Kullanıcı

k7
Programı daha önceden kullanıyorsanız ve kaydınız varsa filtre programı ilk çalıştığında lisanslama için karşınıza gelen “Lisans Kayıt Ekranı” na mevcut kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak “Tamam” butonuna bastığınızda programınız lisanslanacak ve çalışmaya başlayacaktır.
*Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz eğer silmediyseniz daha önceki kayıtta belirtmiş olduğunuz mail adresinde kayıtlıdır.Kayıt Şifresi Hatırlatma

k7
Programı daha önceden kullanıyorsanız ve kaydınız varsa ancak kullanıcı adı ve şifrenizi unuttuysanız;
- “Lisans kayıt ekranı” nda “Şifremi unuttum” butonuna basınız.
k9
-Karşınıza gelen “Unutulan şifre talep formu” nda daha önceki kayıtta belirttiğiniz mail adresini yazarak “Gönder” butonuna bastığınızda kullanıcı adı ve şifreniz mail adresinize gelecektir.GİRİŞ EKRANI

1x1
System tray deki Pan WebFilter ikonuna sağ tıklayıp Göster‘e basıldığında Giriş Ekranı açılır.

Giriş Ekranında;
1- Arayüz giriş şifrenizi yazarak program arayüzüne ulaşabilirsiniz.
2- Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız şifremi unuttum linkine tıklayarak kayıt esnasında giriş yaptığınız mail adresini yazdığınızda şifreniz mail adresinize otomatik ulaştırılır.

GENEL


Ana Sayfa

genel

Ana sayfa sekmesinde;
1- Yazılım sürümü, driver-pfc sürümü, program lisans no ve o anda aktif olarak bağlı istemci sayısı bilgilerini
2- Havuz veritabanı (HVT) paket numarası, toplam url sayısı, en son güncelleme tarih ve saat bilgilerini, sisteme kayıtlı ip numarasını gösterir.
3- Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı veritabanı (TİB) paket numarası, eklenmiş olan url sayısı, en son güncelleme tarih ve saat bilgilerini, o anda bağlandığınız ip numarasını gösterir.
4- Veri trafiği bölümünde ister tüm bilgisayarların kullandıkları isterseniz her bilgisayarın ayrı ayrı kullandıkları bant genişliklerini (kullandığınız bant genişliğini seçerek) anlık olarak hem grafiksel hem de rakamsal takip edebilirsiniz.Gözetim Ekranı

gozetim

Gözetim ekranı sekmesinde;
1- TİB veritabanı paket no, tib verilerini bilgisayarınıza çektiğiniz tarih – saat, o an aktif olarak bağlı istemci sayılarını,
2- TİB onaylı filtreleme yazılımları bünyesinde bulunması şart koşulan, ana bilgisayarınızda filtreleme programının aktif olarak çalıştığı tarih ve saat bilgilerini grafik olarak görebilirsiniz.
**Ayrıca bu bilgiler her saat başı otomatik olarak Pan WebFilter sunucularına iletilir. Bilgisayarı veya filtreleme programını yeniden kurduğunuzda program Pan WebFilter serverı üzerinden size ait eski gözetim ekranı bilgilerini alır ve böylelikle gözetim ekranı bilgilerinde herhangi bir kayıp yaşamazsınız.İç Ip Dağıtım Logları


İç Ip Dağıtım Logları

iplog

İç IP dağıtım logları sekmesinde;
1- İç IP Dağıtım Logları ekranında 5651 sayılı kanunun “01/11/2007 Tarih ve 26687 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik” in istediği logları görebilirsiniz.
2- Daha önceki tarihlerdeki İç IP Dağıtım Loglarını görmek için tarih seçebilrsiniz.

iplogtib

**“01/11/2007 Tarih ve 26687 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik” gereği filtre programının tuttuğu logları www.tib.gov.tr sitesinde yer alan İp Log İmzalayıcı program ile imzalatmalısınız.

Resimde gösterildiği gibi filtre programı içindeki “iplog” klasörünü İp Log İmzalayıcı programa göstermeyi unutmayınız.Yedekleme

yedek

İç IP dağıtım logları yedekleme sekmesinde;
1- İç IP Dağıtım Loglarının tutulduğu klasörü gösterir. Pan WebFilter programı IP Log İmzalayıcı programının logları tuttuğu yeri otomatik olarak bulur. Eğer filtre programını kurduğunuzda IP Log İmzalayıcı kurulu değilse yedekleme bölümü aktif olmaz. IP Log İmzalayıcı programı kurduğunuzda Pan WebFilter iç ip logları yedekleme bölümü
aktif olacaktır.
2- Filtre programı çalışmaya başladıktan 5-10 dak. arasında herhangi bir zamanda iç ip dağıtım loglarını bir önceki güne kadar olan tüm kayıtları otomatik olarak serverlarımız üzerine yedekler. Otomatik yedeklemeyi kapatırsanız Hemen Yedekle butonuyla işlemi manuel olarak yapabilirsiniz.
3- Otomatik yedekleme işlemini kapatıp/açabilirsiniz. İlk kurulumda ayar aktif olarak gelmektedir.
***** Serverlarımızda daha önce yedeklenmiş log kayıtlarınız varsa Pan WebFilter programını yeniden kurduğunuzda Hemen Yedekle butonu vasıtasıyla eski bilgileriniz filtre ve iç ip log imzalayıcı programı içerisine alınır. İç IP Log kayıtlarınız ana pc nizle serverlarımız arasında senkronize edilir ve böylelikle hiç bir zaman iç ip log dağıtım dosyası kaybınız olmaz.Bilgisayar Listesi

liste
Bilgisayar listesi sekmesinde;
1- Bilgisayar listesi görünüm şeklini seçebilirsiniz.
–Liste
–Simge
İnternet Kafenizde filtre kurulu olan tüm istemci (client) bilgisayarların durumlarını takip edebilirsiniz.
2- Listedeki bilgisayarların durumlarını ifade eder.
– Bilgisayar kapalı: Bilgisayarın kapalı olduğunu gösterir.
– Filtre Aktif: Bilgisayar açık, filtre aktif durumdadır.
– Filtre Aktif Değil: Bilgisayar açık ancak filtre aktif değildir.
3- Bilgisayarların durumlarını yenilemek için “Yenile” butonunu kullanabilirsiniz.
4- Mouse ile ilgili bilgisayar üzerine gelip beklediğinizde o bilgisayara ait filtreyle ilgili program sürümü,
kullanılan veritabanları numaralarını görebilirsiniz. İhtiyaç halinde mouse ile sağ tıkladığınızda o bilgisayara ait ya da tüm bilgisayarlara ait filtre programının yeniden başlatılmasını sağlayabilirsiniz. (İstemci bilgisayarlarındaki filtreleri kapatamaz ya da devre dışı bırakamazsınız.)DÖKÜMLER


Url Dökümleri

url

URL Dökümleri sekmesinde;
1- Tüm bilgisayarların veya seçtiğiniz bilgisayarın girmiş oldukları url adreslerini, saat-tarih, yasak durumu, mac adresi, bilgisayar ip numarası, url yasaklıysa hangi veritabanından yasaklandığı bilgilerini takip edebilirsiniz.
2- Daha önceki tarihlerdeki URL Dökümlerini görmek için tarih seçebilrsiniz.
- Tüm bilgisayarları veya istediğiniz bilgisayarı seçebilirsiniz.
- Sadece girilmeye çalışılan yasaklanmış siteleri görmek isterseniz burayı işaretleyebilirsiniz.
- Mevcut ekrandayken o anda girilen sitelerin URL dökümlerini görmek için “Yenile” butonunu kullanabilirsiniz.
- Seçilen tarihe ve bilgisayara ait kaç satır URL dökümü olduğunu gösterir.
URL Dökümleri sekmesinde sağ menü işlemleri;

urlsag
- Yasaklanmamış herhangi bir sayfayı sağ menüden yasaklılar listesine ekleyebilirsiniz.
- TİB veritabanı dışında yasaklanmış bir sayfayı sağ menüden izinliler listesine ekleyebilirsiniz.
- Sağ menü sütunlar bölümünden görmek istemediğiniz sütunların işaretini kaldırabilirsiniz.
**TİB veritabanında bulunan bir siteyi izinli/yasaklı listelere ekleme/kaldırma/düzenleme yapamazsınız.Aktif Bilgisayarlar


Aktif Bilgisayarlar

aktif

Aktif Bilgisayarlar sekmesinde;
1- Ana bilgisayarınızla birlikte o anda açık olan diğer bilgisayarların iç ip adresi, MAC adresi, upload-download hızlarını ve toplam upload-download miktarlarını takip edebilirsiniz.Aktif Sayfalar

aktifs

Aktif sayfalar alt sekmesinde;
- Seçtiğiniz bilgisayara ait o anda aktif olan internet sitelerini ve filtreleme programı tarafından yasaklanan site bilgilerini (renkli satırlar) ve sayfanın açıldığı zamanı görebilirsiniz.
- Site adresini seçip sağ menüyü tıkladığınızda izinli siteleri Havuz yasak veritabanına (HVT), daha önce ( TİB veritabanı dışında ) yasaklanmış siteleri izinli siteler listesine ekleyebilirsiniz.
(**TİB tarafından yasaklanmış sitelerde ekle/kaldır işlemi yapamazsınız.)
Bu penceredeki siteleri veritabanına ekleme özelliği o an açık olan sitelere anlık müdahale imkanı verir.
- Pencere aktifken o anda gelen site bilgilerini “Yenile” butonunu kullanarak görebilirsiniz.Uygulamalar

uygulama
Uygulamalar alt sekmesinde;
Seçtiğiniz bilgisayara ait o anda aktif olarak çalışmakta olan uygulamaları görebilirsiniz.

Sağ menü ile;
- Programı sonlandır ve yasaklara ekle,
- Programı sonlandır,
- Programı öne getir,
- İşleme git,
işlemlerini yapabilirsiniz.İşlemler

islemler
İşlemler alt sekmesinde;
Seçtiğiniz bilgisayara ait o anda aktif olarak çalışan işlemleri görebilirsiniz.

Sağ menü ile;
- İşlemi sonlandır ve yasaklara ekle,
- İşlemi sonlandır,
yapabilirsiniz.AYARLAR

ayarlar
Ayarlar sekmesinde;
1- Açılış şifreleri bölümünde server ve clientların şifrelerini ayrı ayrı değiştirebilirsiniz.
Buraya yazacağınız şifreler tüm clientlar için geçerli olacaktır.
2- URL loglama bölümünde Dökümler menüsü URL Dökümleri sekmesinde görmek istediğiniz url seçimlerini ayarlayabilirsiniz.
-Kapalı: hiçbir url logu gösterilmez.
-Sadece Yasaklar: Veritabanlarında bulunan yasaklanmış sitelere giriş bilgileri gösterilir.
-Hepsi: Tüm girilen site bilgileri gösterilir. (Önerilmez: Kafenizdeki bütün bilgisayarların url bilgileri
gösterileceğinden harddiskinizde çok fazla alan kaplayabilir.)
3- İç IP Log Klasörü bölümünde İç ip loglarının nerede tutulduğu ve İP Log İmzalayıcı programa hangi klasörü göstereceğiniz yazmaktadır.
** Filtre programı tarafından tutulan içinde iç ip dağıtım loglarının bulunduğu “iplog” klasörünü İp Log İmzalayıcı programa göstermeyi unutmayınız.
- Program tipinde uygulamanın hangi tür bilgisayarda (server/sunucu client/istemci) çalıştığı seçilir.
- Açılıştan Kaldır butonu, programı uninstall etmeniz gerektiğinde programı kapatmak için kullanılır.
- System tray de uyarı için çıkan balon mesajları aktif/deaktif yapabilirsiniz.
- System tray de sadece clientlar için program ikonunu gizleyebilirsiniz. (CTRL+SHIFT+ALT+F12 tuşlarıyla arayüze giriş yapabilirsiniz.)
- İp değişimlerinde uyarıyı aktif/deaktif yapabilirsiniz. (İp değişimlerinde uyar özelliği bağlantı ip nizin sizden habersiz değiştiğinde sizi uyarması için eklenmiş bir özelliktir.)KURALLAR


Yasak Listesi

yasakl
Sınırlamalar menüsünde yasak listesi bölümünü açtığınızda liste boş olarak gelmektedir. “Listeyi göster” butonuna bastığınızda HVT (Havuz veritabanı) ve USR (Kullanıcı veritabanı) içindeki kayıtlı adresler listelenir. TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) ‘e ait veriler görüntülenmez.
yasak
1- HVT ve USR veritabanında kayıtlı Url adreslerinin gösterildiği tablodur. Yasaklı adresin hangi veritabanında olduğunu, kaçıncı pakette yer aldığını ve kategorisini görebilirsiniz.
- Arama bölümünü; tablo içerisinde adres arama için kullanabilirsiniz.
- Yeni bölümü; listeye adres eklemesi yapabileceğiniz bölümdür.
- Eklediğim linkleri filtre sunucusuna bildir: İşaretli olduğunda eklediğiniz yasak adresler Pan WebFilter sunucusuna iletilir ve değerlendirme sonrası havuz veritabanına eklenir. İlk güncellemede tüm kullanıcılar otomatik olarak bu adresleri kendi veritabanlarına alır.
2- Veritabanını Paketle: İşlemleriniz bittikten sonra yeni bilgilerin Pan WebFilter veritabanında geçerli olması için paketlenmesini sağlar.
–Listeyi Göster / Listeyi Kapat: Yasaklı adresleri gösterir / kapatır.
–Dosyadan Al: Dışarıdan yasaklı adresler eklemek istediğinizde buradan ekleyebilirsiniz. Dosyanız txt uzantılı olmalı ve her satırda sadece bir adres belirtilmelidir. İsterseniz IP adresi de belirtebilirsiniz.
Örnek:
abc.com
sub.abc.com
abc.com/path
abc.com/path/14.html
sub.abc.com/path/14.html
33.45.65.124
33.45.65.124/path                                 gibi…
–Seçili Kaydı Sil: Seçili adresi veritabanından siler.
–Ekle: Yazdığınız adres bilgisinin tabloya eklenmesini sağlar. (Enter tuşunu da kullanabilirsiniz.)
* Tüm işlemleriniz bittiğinde geçerli olması için Kaydet-Uygula butonuna basınız.Kısıtlamalar

kisit
1- Download kısıtlaması: Aktif edildiğinde liste üzerinde bulunan ve sizin ekleyebileceğiniz uzantılara sahip dosyalar kullanıcılar tarafından indirilmeye çalışıldığında Pan WebFİlter programı tarafından engellenir. (Bu ayar sadece clientlar için geçerli olacaktır. Sunucu bilgisayarınızda bununla ilgili engelleme yapılmayacaktır.)
– Listeyi boşalt: Listedeki tüm girdileri silebilirsiniz.
– Sil: Seçtiğiniz satırı silebilirsiniz.
– Ekle: Yeni kayıt ekleyebilirsiniz.
2- URL Kelime Filtresi: Liste url adresi içerisinde bulunup yasaklanmasını isteyeceğiniz kelimeleri gösterir.
– Listeyi boşalt: Listedeki tüm girdileri silebilirsiniz.
– Sil: Seçtiğiniz satırı silebilirsiniz.
– Ekle: Yeni kayıt ekleyebilirsiniz.
Listeye kelime eklerken sadece tek kelime ekleyiniz. (Harf aralarında özel karakter yazmayınız. – , / % _ “boşluk” v.b. yazmanız durumunda bu kelime geçerli olmayacaktır.)
Eklediğiniz kelimeler URL adreslerinin içinde kontrol edilir ve seviye ayarına göre engelleme yapılır.
3- Seviye ayarı:
Düşük seviye: Listede bulunan kelimelerden (hepsi aynı veya hepsi farklı olabilir) en az 3 tanesi Url içerisinde bulunduğunda yasaklama yapılır.
http://www.porntube.com/hot-videos/samantha-saint-hot-babe-sex-lusty-guy-porn-10…
http://www.porn_tube.com/videos/samantha-saint-hot-babe-sex-lusty…
http://hot.porntube.com/videos/samantha-saint-hot-babe-hot-lusty…
Orta Seviye: Listede bulunan kelimelerden (hepsi aynı veya hepsi farklı olabilir) en az 2 tanesi Url içerisinde bulunduğunda yasaklama yapılır.
http://www.porntube.com/hot-videos/samantha-saint-hot-babe-sex-lusty-guy-porn-10…
http://www.porn_tube.com/videos/samantha-saint-hot-babe-sex-lusty…
http://sex.porntube.com/videos/samantha-saint-porn-babe-lusty…
Yüksek Seviye: Listede bulunan kelimelerden 1 tanesi Url içerisinde bulunduğunda yasaklama yapılır.
http://www.porntube.com/hot-videos/samantha-saint-hot-babe-sex-lusty-guy-porn-10…
http://www.porn_tube.com/videos/samantha-saint-hot-babe-sex-lusty…
http://sex.porntube.com/videos/samantha-saint-porn-babe-lusty…
* Yaptığınız işlemler bittiğinde geçerli olması için “Kaydet-Uygula” butonuna basmalısınız.İzinli Listesi

izinli
İzinli listesi sekmesinde;
1- İzin vermek istediğiniz siteleri bu listeye ekleyebilirsiniz. İzin verilecek siteler sadece ana domain şeklinde olmalıdır. (**Site adresi eğer TİB veritabanında kayıtlı ise ekleme işlemi yapamazsınız.)
2- “Listeyi boşalt” butonuyla listedeki tüm verileri silebilirsiniz.
- “Sil” butonuyla seçmiş olduğunuz satırdaki veriyi silebilirsiniz.
- “Ekle” butonuyla giriş satırına yazmış olduğunuz veriyi listeye ekleyebilirsiniz. (Sadece ana domain şeklinde ekleme yapılabilir.)
* Yaptığınız işlemler bittiğinde geçerli olması için “Kaydet-Uygula” butonuna basmalısınız.Bant Genişliği


Genel

bant
Bant genişliği genel sekmesinde;
1- Aktif seçeneğini işaretleyerek ağdaki tüm bilgisayarların kullanabilecekleri bant genişliklerini belirleyebilirsiniz.
- Download ve Upload için Kb/s cinsinden limit belirleyebilirsiniz. Burada belirlenen limitler tüm terminallerde geçerli olacaktır.
** Eğer terminal pc ler için ayrı ayrı bant genişliği ayarı belirlemek isterseniz bant genişliği – gelişmiş sekmesini kullanınız.

* İşlemin geçerli olması için “Kaydet-Uygula” butonuna basmalısınız.Gelişmiş

bantgelismis
Bant genişliği gelişmiş sekmesinde ağdaki terminal pc ler için ayrı ayrı bant genişliği tanımlayabilirsiniz.
1- Ağdaki terminallerin listesini gösterir.
- Listeden seçtiğiniz terminal pc yi bant genişliği uygulama listesine ekleme/kaldırma için kullanabileceğiniz butonlardır.
2- Bant genişliği uygulama listesine eklediğiniz her terminal için ayrı ayrı download/upload limitleri belirleyebilirsiniz. Ekleme işlemleri bittiğinde Aktif kutucuğunu işaretleyip Uygula butonuna basınız.Yasaklı Programlar

pyasak
1- Programa yasaklama aktif/deaktif yapabilirsiniz.
2- Yasaklamak istediğiniz programın pencere başlığını veya exe adını veya her ikisini yazarak ekleyebilirsiniz.
*Exe adını yazarken muhakkak abc.exe olarak yazınız. (Sadece abc yazarsanız program işlem yapmayacaktır.)

-Komut bölümündeki;
İşlem yapma, Uyar, Sonlandır ve Uyar, Sonlandır
komutlarından birini seçerek istediğiniz programa istediğiniz komutu uygulayabilirsiniz.GÜNCELLE

guncelleme
Güncelleme bölümünde;
Pan WebFilter programı her çalıştığında otomatik olarak güncellemeleri almaktadır. Manuel olarak güncelleme yapmanız gerekmez.
Güncellemeleri manuel kontrol etmek isterseniz “Güncellemeleri Kontrol Et” butonunu kullanabilirsiniz. Program kendi üzerindeki bilgilerle Pan WebFilter serverlarındaki bilgiyi karşılaştıracak ve yeni veri varsa veritabanını update edecektir.LİSANS

lisans
Lisans bölümünde;
Sistem bilgileri ve kafenize ait lisans bilgileri gösterilmektedir.
- “Lisans Belgesini Göster” butonuna tıkladığınızda valilik/kaymakamlık izin belgesi için gereken lisans belgesi ekranı açılacaktır. Bu ekran vasıtasıyla yazıcınızdan lisans belgenizin çıktısını alabilirsiniz.
- “Lisansı Sil” butonu yardımıyla program lisans bilginiz silinir ve programı yeniden başlattığınızda lisans alma ekranı gelir. Lisans bilgilerinizde değişiklik olduğunda burayı kullanabilirsiniz.FORUM

forum
Forum menüsüne tıkladığınızda tarayıcınızda “Pan Yazılım Forum” sayfası açılır.YARDIM

yardim
Pan WebFilter Programı yardım sayfasına bu menüden ulaşabilirsiniz.